Temat: Amy Winehouse
View Single Post
stare 19th April 2013, 17:53   #1 (permalink)
kissmyass
Senior Member
 
Avatar kissmyass
 
Zarejestrowany: Dec 2012
Skąd: Podkarpacie
Postów: 2,001
Domyślnie Amy Winehouse

Amy Winehouse - urodziła się 14 września 1983 roku w Londynie, w rodzinie żydowskiej o tradycjach jazzowych. Zmarła 23 lipca 2011. Dzieciństwo spędziła w dzielnicy Londynu - Southgate, gdzie uczęszczała do Ashmole School. Już jako dziesięciolatka Amy Winehouse rozpoczęła karierę muzyczną, zakładając krótko działającą grupę muzyczną Sweet'n'Sour, która - jak sama mówi - była "żydowskim odzwierciedleniem zespołu" Salt-N-Pepa (amerykańska żeńska grupa, grająca R&B i hip-hop, istniejąca w latach 1986-97). [URL="http://m.ocdn.eu/_m/234114331315293ffac0f27971337297,61,1.jpg"] [/URL]
Po dwuletniej działalności swojego zespołu, Amy Winehouse dołączyła do Sylvia Young Theatre School, gdzie zabawiła tylko rok - ze względu na pomysł umieszczenia w swoim nosie kolczyka, co nie mieściło się zasadach moralnych szkoły - musiała zmienić miejsce swojej edukacji i zacząć uczęszczać do BRIT School.
Winehouse już jako trzynastolatka może pochwalić się nienaganna grą na gitarze, a jako szesnastolatka śpiewa -wedle opinii znajomych - niemal jak profesjonalistka. Niedługo potem, jej przyjaciel Tyler James (wokalista soulowy) wysyła demo nastolatki do wytwórni Island Records (Universal Music), z którą Amy podpisuje kontrakt.
20 października 2003 roku, Amy Winehouse wydaje swoją debiutancką płytę "Frank", na której większość utworów inspirowana jest muzyką jazzową. Autorką wszystkich utworów jest sama Winehouse (jedynie dwa covery, które znalazły się na płycie nie posiadają jej wkładu autorskiego). Wokalistka szybko zyskała bardzo przyjazne głosy krytyków, a jej głos zaczął być porównany do Macy Gray czy Sarah Vaughan. Sprzedaż debiutanckiej płyty w samej Wielkiej Brytanii osiągnęła poziom 300,000 egzemplarzy, zyskując status platynowej płyty. Płytę promowały single: "Stronger Than Me", "Take the Box", "In My Bed", "You Sent My Flying", "Help Yourself".
Rok 2004 to dla Winehouse rok nominacji: m.in. do nagród BRIT, w kategoriach: Najlepsza solowa artystka, Album Roku. Jej utwór "Stronger Than Me", zdobywa tytuł najlepszej piosenki, w kategorii Muzyka i słowa (Ivor Novello Awards). W tym samym czasie, Amy jest zapraszana na duże festiwale: Glastonbury, czy V Festival.
Drugi album artystki "Back to Black" ukazuje się w 2006 roku i od razu podbija brytyjskie listy sprzedaży. Wyprodukowany przez Marka Ronsona oraz Salaam Remi krążek, w samej Wielkiej Brytanii szybko uzyskuje ponad milionową sprzedaż. Niedługo potem, W Stanach Zjednoczonych płyta zyskuje potrójną platynę.


Słucha ktoś? Fajnie śpiewała.


[URL="http://www.youtube.com/watch?v=KUmZp8pR1uc"]Amy Winehouse - Rehab - YouTube[/URL]
[URL="http://www.youtube.com/watch?v=b-I2s5zRbHg"]Amy Winehouse - You Know I'm No Good - YouTube[/URL]
[URL="http://www.youtube.com/watch?v=TJAfLE39ZZ8"]Amy Winehouse - Back To Black - YouTube[/URL]

Ostatnio edytowane przez kissmyass ; 19th April 2013 o 17:56
kissmyass jest nieaktywny   Odpowiedź z Cytatem